Międzynarodowy Dzień Oddechu

scroll

11 kwietnia przypada Światowy Dzień Oddychania. Stowarzyszenie Inny Rytm nakłania do obchodów tego święta w Polsce, by zwrócić uwagę na zdrowie psychiczne i fizyczne społeczeństwa. Świadomy oddech to najprostsze, darmowe i przede wszystkim zawsze dostępne narzędzie samopomocy w walce z wszechobecnym stresem i niepokojem.

Celebrujemy Światowy Dzień Oddechu – “Jeden oddech, jeden świat”.

Tlen jest nam niezbędny do życia i oddychania. Światowy Dzień Oddychania jest również zaproszeniem do zwiększenia świadomości na temat kluczowego znaczenia czystego powietrza, czystej wody oraz zdrowego środowiska i klimatu.

“Wydłużony wydech uspokaja nasz system nerwowy, który na codzień w wyniku cywilizacyjnych stresów jest przeciążony. O ile stres na krótką metę może być pozytywny i mobilizujący, długotrwałe działanie stresu jest wyczerpujące i wyniszczające dla naszego organizmu.”

Adam Lewartowski

Każdy z nas może być częścią globalnej zmiany. Godzina “O”

W dniu 11 kwietnia o godzinie 11.00 Stowarzyszenie nakłania do wspólnych obchodów pod nazwą Godziny “O” (O jak oddech) – symbolicznej minuty świadomego oddychania. 

“Zróbmy przerwę w pracy, nauce i poświęćmy minutę na bycie z sobą i swoim oddechem. Podziel się z najbliższym otoczeniem informacją o Godzinie “O”. Usiądź z wyprostowanymi plecami albo stań, jeśli możesz wyjdź na zewnątrz, lub przewietrz miejsce w którym jesteś. Jeśli chcesz zapamiętać tą chwilę na dłużej zrób zdjęcie, umieść je mediach społecznościowych używając hashtagu #godzinao “.

IGOR JANKOWSKI

Metoda 6 wdechów

Należy wziąć przynajmniej 6 wdechów (na 4 sekundy) i wydechów (na 6 sekund). Trzeba postarać się by myśli skoncentrowane były na oddechu. W taki sposób można zrobić ogromną przysługę swojemu ciału i uspokoić swój układ nerwowy. 

“W pełni dotleniony organizm zapewnia nam koncentrację, jasność umysłu, prawidłowe funkcjonowanie naszych organów i przede wszystkim dobrą kondycję. Proponowane przez nas 6 oddechów na minutę to optymalna forma oddychania pozwalająca nam zregenerować się i uspokoić, a także poprawić naszą wydajność oddechową.”

Adam Lewartowski

Inny Rytm

Inny Rytm to organizacja, która zajmuje się reedukacją oddechową w społeczeństwie. Jest częścią IBF. Poprzez organizację kursów, warsztatów i szkoleń dla osób prywatnych, firm i instytucji chce poszerzać wiedzę dot. teorii, praktyki i wpływu świadomego oddechu na zdrowie człowieka. M.in. wprowadza świadomy oddech do Polskiego systemu edukacji, realizując grant na innowację edukacyjną pt. Polska Szkoła Oddechu. Prowadzi też otwarte warsztaty oddechowe w Łodzi. Najbliższe odbędą się 11 kwietnia o godzinie 18:00, w dniu obchodów Światowego Dnia Oddechu. 

International Breathwork Foundation

Światowy Dzień Oddychania obchodzony jest od 2004 roku z inicjatywy International Breathing Foundation. Ta międzynarodowa sieć non-profit, od ćwierć wieku reprezentuje ekspertów w dziedzinie oddychania i współpracuje z nimi, gromadząc wiedzę na temat świadomego oddychania. IBF reprezentuje ponad 35 krajów na całym świecie i w 2016 r. uzyskał specjalny status konsultacyjny w ECOSOC (ONZ).

Kontakt do organizatorów: 

Igor Jankowski (+48 601 208 314) | Adam Lewartowski (+48 601 753 957) kontakt@innyrytm.pl | www.innyrytm.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *