Terapia czaszkowo-krzyżowa
Terapia czaszkowo-krzyżowa to bardzo łagodna forma pracy z ciałem, w której ‘dostrajamy się’ bezpośrednio do układu nerwowego. Ten rodzaj uważnego wsłuchiwania się w rytm organizmu sprzyja głębokiej relaksacji i mobilizuje wewnętrzne procesy samo-regulujące i naprawcze.
Pomoc
Terapia czaszkowo-krzyżowa jest pomocna, gdy pojawia się:
- ogólne przemęczenie i brak energii
- stres i niepokój, nadmierne pobudzenie
- bóle głowy i chroniczne napięcie ciała
- bezsenność
Jest ona również często stosowana jako terapia wspierająca w leczeniu szeregu chorób przewlekłych, takich jak: fibromialgia, stwardnienie rozsiane czy chorób autoimmunologicznych i reumatycznych.
W trakcie sesji osoba poddawana zabiegowi jest w pełni ubrana i najczęściej spoczywa na stole do masażu. Terapeuta delikatnie kładzie dłonie na ciele klienta, zwykle poświęcając więcej uwagi okolicom kręgosłupa, włączając w to czaszkę i kość krzyżową.
Dostrajanie ciała
01.
W zamierzeniu pragniemy dostroić się do ciała i jego wewnętrznych rytmów, na takiej samej zasadzie jak szukalibyśmy stacji na nienastrojonym radiu: wsłuchując się uważnie w szumy i trzaski. Jeśli damy sobie na to czas i miejsce, możemy w ten sposób wyłowić płynący w pozornym chaosie komunikat.
02.
Bardzo rzadko jesteśmy świadomi tych wewnętrznych dialogów, które nie ustają między poszczególnymi częściami naszego ciała a układem nerwowym – chyba, że pojawia się ból, czyli odpowiednik głośnego protestu. Tymczasem terapeuta czaszkowo-krzyżowy wsłuchuje się w tą orkiestrę zanim stanie się ogłuszająca; potrafi też czasem wychwycić inną melodię niż pierwsze skrzypce (czyli symptom), które grając najgłośniej często ukrywają prawdziwe źródło dyskomfortu. A ‘usłyszane’ ciało może odpocząć, rozluźnić się i powrócić do stanu wewnętrznej harmonii.