Butejko

Metoda Butejki po raz pierwszy dotarła do Europy z Rosji na początku lat 90-tych. Na początku była popularna wśród dorosłych i dzieci cierpiących na astmę.

Skuteczna w działaniu

W ciągu ostatnich kilku lat metoda Butejki okazała się skuteczna w łagodzeniu wielu problemów związanych z oddychaniem, w tym:

  • Układ oddechowy: astma, katar, katar sienny
  • Neurologia: niepokój, stres i ataki paniki
  • Rozwój dzieciństwa: zdrowie zębów, rozwój twarzoczaszki i ADHD
  • Zaburzenia oddychania podczas snu: bezsenność, chrapanie, centralny bezdech senny, obturacyjny bezdech senny

Człowiek i wzorce oddechowe

Reedukacja oddechowa

Wzorce oddechowe mają ogromny wpływ na zdrowie. Słabe wzorce oddychania dosłownie powodują zwężenie dróg oddechowych i zmniejszenie krążenia krwi i dostarczania tlenu. Stosowanie metody Butejki jest bardzo bezpośrednie i uczniowie powinni w ciągu kilku dni doświadczyć znacznej poprawy w zakresie oddychania i zdrowia. Oczekiwane korzyści to łatwiejsze oddychanie, głębszy sen, więcej energii, zmniejszona astma i przekrwienie błony śluzowej nosa oraz zwiększone uczucie spokoju.

Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenia są proste i dostępne dla wszystkich bez względu na wiek czy stan zdrowia oraz wszystkie dzieci powyżej piątego roku życia. Ponieważ oddychanie jest procesem naturalnym i tak niezbędnym do życia, nasuwa się pytanie: dlaczego wszyscy oddychamy tak inaczej? Odpowiedzią na to jest to, że na nasze nawyki oddechowe duży wpływ ma styl życia, środowisko i predyspozycje genetyczne. Patrick McKeown

Korzyści

Proste rozwiązania... są najlepsze

Najlepszym sposobem na zrozumienie, w jaki sposób wzorce oddychania mogą ulec zmianie w czasie, jest myślenie o osobie, która wyrobiła sobie nawyk nadmiernego jedzenia. W sytuacjach stresowych osoba ta może zwrócić się do emocjonalnego jedzenia, używając jedzenia jako podpory, aby pomóc jej się zrelaksować. Ale jeśli kontynuują jedzenie w ten sposób przez okres tygodni lub miesięcy, ich ciało szybko przystosowuje się do nawykowego przejadania się i zaczyna domagać się więcej jedzenia niż potrzebuje. Podobnie siedzenie przy biurku, oglądanie telewizji i granie w gry wideo, spożywanie przetworzonej żywności, nadmierne gadanie oraz stres i niepokój to czynniki wpływające na oddychanie. Kiedy ciało jest wystawione na te utrzymujące się czynniki przez dłuższy czas, przyzwyczaja się do większej objętości oddechu, wraz ze wszystkimi jego negatywnymi przejawami.

Kontakt

Chcesz dołączyć do naszych zajęć, ale nie jesteś pewna/y, że są dla Ciebie? Inny Rytm to bezpieczna przystań, wszyscy są mile widziani, a nasz zespół jest tutaj, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania. Wyślij nam wiadomość!

Interesuje mnie:

Powiedz nam odrobinę o Twoich celach, lub zainsteresowaniach. Możesz zaznaczyć więcej niż jedną opcję.