Wprowadzenie

Jest to obraz głęboko symboliczny i zakorzeniony w naszej kulturze: życie każdego człowieka zaczyna się od pierwszego samodzielnego wdechu po narodzinach, a kończy wraz z ostatnim oddechem. Jednak na co dzień nie poświęcamy oddechowi zbyt wiele uwagi. Skoro żyjemy, to znaczy, że oddech jest. A jaki? Na takie pytania zwykle nie znajdujemy czasu.

Oddech jest wehikułem

A okazuje się, że jakość oddechu i to, jak się nim w posługujemy może mieć kolosalny wpływ na nasze zdrowie i stan ducha. To narzędzie, które jest dostępne wszystkim i nic nie kosztuje. To droga na skróty do tego, by lepiej zrozumieć swoje ciało i jego potrzeby, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym.

Oddech jest wehikułem, który jednocześnie i przenika, i łączy wszystkie płaszczyzny naszego istnienia:

  • poczynając od podstawy fizjologicznej na poziomie oddychania komórkowego, czyli wydolność i sprawność fizyczną organizmu
  • poprzez głos i emocje, a więc wyrażanie siebie dosłownie i w przenośni
  • a wreszcie poziom inspiracji: natchnienie

Stąd świadomy oddech pozwala na pracę na wielu poziomach, zależnie od potrzeb i zainteresowań. A dobrze jest przy tym pamiętać, że niezależnie od tego, z jakiego powodu po raz pierwszy zdecydujemy się na spotkanie z tego rodzaju praktykami, korzyści z nich płynące będą się przejawiać na wszystkich polach!

Dlatego warto skontaktować się z trenerem i rozpocząć przygodę ze świadomym oddechem.

Głęboki oddech to uspokojenie i wyciszenie – dobre tu i teraz

Ćwiczenia oddechowe mogą być bardzo pomocne w razie problemów z oddychaniem, jednak tego rodzaju praca nie ogranicza się do korekty i leczenia. Może się to stać początkiem procesu samopoznania, w którym mamy okazję pogłębić zrozumienie naszych wewnętrznych procesów: fizjologicznych i emocjonalnych.

By dowiedzieć się więcej napisz do nas